FİTOTERAPİ - DR. GÜLŞAT AKMEMET

Tel  : 0312 433 33 40        Cep : 0507 137 14 09

İçeriğe git
FİTOTERAPİ

Yunanca Phyton (Bitki) ile Therapeia (Tedavi) kelimelerinden oluşan Fitoterapi, hastalıkların taze veya kurutulmuş bitkiler ve onların doğal ekstreleri ile tedavi edilmesi yöntemine verilen addır.
•  Bitkisel İlaç Şekilleri:

1-) Tibbi çaylar

2-) Galenik Preparatlar: Ekstre, eliksir, pomat, tentür, alkola, hidrola.

3-) Hazır ilaçlar: Krem, yağ, gargara, losyon, şurup, injeksiyon, kompres, yakı, bitki özü, şampuan, toz, lapa, parfüm, lavman, banyo, sargı, süt, tütsü.
Günümüz modern ilimlerinin keşfettikleri yeni kimyasal maddelerin büyük bir çoğunluğu bitkisel kaynaklıdır. Her geçen gün tıp dünyasına bir çok hastalığın tedavisine imkan sağlayan ilaçlar yine bitkisel kaynaklı maddelerden üretilip geliştirilmektedir. Tabii ki biz burada bu kimyasal maddelerin elde edilmesinden ziyade tıbbi bitkilerin günümüzdeki kullanılışları, varsa geleneksel kullanılışları ve hangi hastalıklara karşı kullanılması gerektiğinden bahsedeceğim.
Ayrıca; her derde deva olan bitkiler bilinçsiz ve yanlış kullanmalar sonucu birer zehir özelliği göstermektedir. Sizleri burada bilinçlendirmek ve bitkilerin doğru kullanılmalarını sağlamak amacındayım. Sağlıklı yaşamak için gerekli bilgilere konunun uzmanları tıp  doktorlarına ve eczacılara danışmanız gerekmekte olduğunuzu  unutmayın.  

SOLUNUM ENFEKSİYONLARINDA: ECHINACEA MEYVE SUYU

Bastry üniversitesi yaptığı bir araştırmada Echinacea’nin solunum yolları enfeksiyonlarının şiddetini azaltmakta faydalı olduğu yolunda sonuçlar elde ettiler ve bunu meyve suyu haline getirmek için Almanya’nın “Madaus AG of Cologne” adlı şirket araştırmaya sponsor olduğunu açıkladı. 160 gönüllü denek üzerindeki çalışmalar sonucunda piyasaya sürüleceğini açıkladılar.
(Bastyr University News Release)

GINKGO BILOBA , ALZHEIMERİN TEDAVİSİNDE TACRINE’DEN DAHA ETKİLİ

Alzheimer teavisinde kullanılan Tacrine (tetrahidroaminoacrine) ile Ginkgo biloba ekstresinden hazırlanan EGB-761 (Alman yetkililerin başlıca degeneratif ileri derecedeki bunaklığın etkin tedavisinde onayladıkları ekstre)in farmakolojik faaliyetlerini karşılaştırmak amacıyla yürütülen çalışmada naturel olan ginkgo biloba ekstresinin tacrine’den daha etkili olduğu sonucu ortaya çıktı. Buna göre; Ginkgo biloba ekstresinin tacrine’den %7.5 daha fazla etkili olduğu tespit edildi. Böylece Ginkgo biloba’nın bir başka terapatik etkisi daha kanıtlanmış oldu.
(Itil T, Ahmed I, Le Bars P, et al. "The pharmacological effects of ginkgo biloba (GB), a plant extract, on the brain in comparison to Tacrine." Psychopharmacology Bulletin 1996;32(3):459. )

KAVA BİTKİSİ GERGİNLİĞİ VE STRESİ AZALTIYOR

Virginia Tıp Yüksekokulu Psikiyatrist Dr. Nirbhay N. Singh’un; yaşları 18 ile 60 arasında değişen 29 kişi üzerindeki çalışmasında, bu kişilerin çevresel gerginlikler ve stresslerinde azalma olduğunu tespit etti.
Piyasada Kavatrol (Natrol Inc.) tescilli ilaç da mevcut. Kava bitkisi biber ailesinin bir üyesidir. Ve doğal gevşetici olarak Güney Asya’da ve Uzakdoğu’da yüzyıllardan beri kullanılmaktadır.
(BW HealthWire, April 6, 1998)

KANSER TEDAVİSİNDE YENİ GELİŞMELER
Farelerde; melonoma hücrelerine enjekte edilen keten intravenulozu sonucunda akciğer tümönlerinin hacim azalması ile sonuçlandı. Bu bulguya dayanan araştırmacılar, keten ürünlerinin metastazı önlemek için yararlı tedavileri olabileceği sonucuna vardılar.
(Yan L, Yee J, Li D, et al. "Dietary flaxseed supplementation and experimental metastasis of melanoma cells in mice."
Cancer Letters 1998;124:181-186.)

ÇAY (Camellia sinensis) DAMAR TIKANIKLIĞINDA ETKİLİ

Ishikawa T, Suzukawa M’nin çay üzerinde yaptığı araştırmalarda çayın damar tıkanıklığında etkili olduğu sonucuna vardılar.
(Am J Clin Nutr 1997; 66:261-266.)

SARI KANTARON İYİ BİR ANTİDEPRESAN

Hypericum Perfolatum’dan elde edilen %5’lik hyperisin ektresi ile yapılan çalışmalarda çeşitli yöntemlerle (Hamilton Depression Scale (HAMD), the Clinical Global Impression scale, and the von Zerssen Depression Self-Rating Scale aletleriyle yapılan ölçümlerde) depresyon üzerinde iyi sonuçlar elde edildiği ortaya çıktı.
(Chatterjee SS, Bhattacharya SK, Wonnemann M, et al. Hyperforin as a possible antidepressant component of Hypericum extracts. Life Sciences 1998; 63(6): 499-510.)

SILYBUM MARIANUM DERİ KANSERİNDE ETKİLİ

Güneşten gelen ultraviyole radyasyon, insanda deri kanserinin meydana gelmesindeki en büyük etkenlerden biri. Bitkide bulunan silymarin, fareler üzerinde yapılan araştırmada, tümör gelişmesine karşı korumada etkin olduğu ispat edildi. UV radyasyonunun yol açtığı habis urlara karşı koruyucu etkileri tespit edildi. Silymarin %67, %40’dan %20 çeşitliliği ile tümör isabetini azalttığı ve tümör başlamasında %66 tümör hacmini azalttığı sonucuna ulaşıldı.
(Katiyar S, Korman N, Mukhtar H, et al. "Protective effects of silymarin against photocarcinogenesis in a mouse skin model."
Journal of the National Cancer Institute 1997;89(8):556-566.)

KANI SULANDIRMADA: ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ, ÜZÜM KABUĞU, GINKGO BILOBA ve YABAN MERSİNİ, İğde yaprağı, ASPİRİNDEN DAHA ETKİLİ.

AFMR (the American Federation of Medical Research), Wisconsin Üniversitesi Tıp Fakültesi İlaç araştırma ve Kardiyoloji Laboratuarının başkanı olan Dr. John Folts’un yaptığı araştırmayı yayınladı.
Araştırma 20 köpek ve 12 insan üzerinde denendi. Kan pıhtılaşmasını önlemek amacıyla kullanılan aspirine göre; Üzüm çekirdeği, üzüm kabuğu, ginkgo biloba ve yaban mersininin %52 oranla daha etkili olduğu aynı zamanda adenosin difosfatın da etkilerini azalttığını kanıtlamıştır. Ayrıca üzüm çekirdeği, üzüm kabuğu, ginkgo biloba ve yaban mersininin kandaki serbest oksijen radikallerini ortadan kaldırmasında da etkili olduğu kanıtlamıştır.
SEBZE-MEYVE KANSER DÜŞMANI ABD'de, Columbia Presperitian Sağlık Merkezi'nde çalışan Dr. Nicholas Gonzales, pankreas, pankreas kanseri hastalarını, kemoterapiye karşı, sebze, meyve, vitamin ve mineraller ile tedavi etmeyi hastaları üzerinde denedi ve başarılı oldu.
amerikan Ulusal Kanser enstitüsü tarafından 1.4 milyon dolarlık araştırma ödülü kazanan doktorun, çalışmasını daha ileriye götürmek ve bilimsel olarak kanıtlamak için, bir dizi araştırma yapacağı bildirildi. Pankreas hastalarında yaşama ömrünün ortalama 5 ila 6 ay arasında uzatılabileceğini açıklayan doktorun, 11 pankreas kanseri hastası üzerinde yaptığı araştırmalarda, hastalara yüksek oranda sebze, meyve ve meyve suları, biraz yoğurt, balık ve yumurta verdiği, bu uygulamasını vitamin, çeşitli bitki özleri ve mineraller vererek desteklediği belirtildi. araştırmaya katılan 11 hastadan 9'unun bir ile iki yıl arasında yaşadığı, iki hastanın 3,5 ve 4,5  yıldır yaşamakta olduğu kaydedildi. Dr. Gonzalez'in araştırma sonucu daha bilimsel olarak kanıtlandığı takdirde, uzun zamandır gündemde olan sebze, meyve, yoğurt, balık mineraller ve vitaminlerin insan sağlığında önemleri bir kez daha ispatlanmış olacak...
BİTKİLER VE SAÇLARINIZ
Saçlarınız devamlı zarif, sağlam, elastiki ve cazip parlaklıkta kalabilmesi için bakım gereklidir. Bu hususta bazı tavsiyelerimiz:
Saçlar haftada bir defa sıcak su ile yıkanmalı, kuru saçlar ise iki haftada bir. Açık renkli saçlar papatya veya ayçiçeğinin sarı çiçek yapraklarından elde edilen haşlama su ile yıkanmalı (durulanmalı)dır. Kuru papatya veya ayçiçeği yapraklarından 2 çorba kaşığı 1 litre suda 5 dakika kaynatılır. Eğer saçlarda bulunan fazla yağ giderilmek isteniyorsa, saçlar evvela meşe ağacı kabuğu suyu ile (3 çorba kaşığı meşe kabuğu, 1 It. suda 15 dakika kaynatılır.) yıkanmalıdır. Kuru saçlar ise yıkanmadan evvel hint yağı, badem yağı veya zeytin yağı ile yağlanmalıdır. Saçlar yağlandıktan sonra, sıcak suda ıslatılmış ve iyice sıkılmış havlu ile sarılır bir saat sonra yıkanır. Saçların kolay yıkanması için, saçlara yumurta akı veya yoğurt sürülür. Saçların kuvvetlenmesi ve parlaklık kazanması için demli çay suyu ile durulanması lazımdır. Şayet saçlar fazla yağlı değilse, şu karışım ile yağlanmalı: bir oran hint yağı, 3 oran badem yağı karıştırılır. Bu yağ avuç içine koyulduktan sonra hafif hareketlerle saç üzerine masaj yapılır.
Saçlarda genellikle kepeklenme görülür. Kepeklenmeye karşı size birkaç reçete daha verelim: 100 g. ısırgan yaprağı, yarım litre su, 100 g. ispirto karıştırılıp 2 saat bekletilir. Sonra süzülür. Her gün dairevi hareketlerle ikinci yıkanmaya kadar sürülür. Aynı maksat için aynı ölçüde gaz ve ispirto karışımına soğan suyu sıkılarak kullanılır.
Saç dökülmesi "seyrekleşmesi" çok sık rastlanan hallerdendir. Bu hususta birkaç reçete sunalım:
Saç Kremi: İnce kıyılmış dulavratotunun kökünden 3 çorba kaşığı ,300 ml. suda 15 dakika kaynatılır. Haşlama süzülür, içerisine 9 çorba kaşığı eritilmiş sığır iç yağı karıştırılır. Fırında hafif hararetde (2-3 saat) bırakılır. Karışım soğuduktan sonra fazla su atılır. Elde edilen krem ile her gün saç dipleri yağlanır.
20 g. kıyılmış dulavratotu kökü(Arctium Lappa), 0,5 It. suda 15 dakika kaynatılır. Soğuyunca süzülür. Bu mayi ile saç diplerine , masaj yaparak uygulanır sonra saçlar yıkanır. Haftada 3¬¬- 4 defa tekrarlanır.
Saç Yağı: 100 g.taze (yaş) dulavratotu kökü (Arctium Lapa) iyice kıyılarak ,200 ml. badem yağında 24 saat bekletilir. Sonra 15 dakika hafif ateşte kaynatılır. Soğuyunca kökler iyice sıkıldıktan sonra yağ süzülür. Saçların yıkanmasından 5 saat evvel saçlara sürülür.


ACI MARUL
Eser element Potasyum Fosfor  
(Lactuca virosa) 1.        Yaşamsal önem taşıyan maddeler içerir.
2.        Yağ metabolizması nı düzenler.
3.        Felç riskine karşı korur.
4.        Yapraklarından ve kökünden yapılan çay: karaciğer, dalak ve böbreklerin faaliyetlerini düzenler.
AHUDUDU
C vitamini Potasyum Kalsiyum Demir Folikasit  
(Rubus Idaeus) 1.        Virüs ve bakterilere karşı korur
2.        Tümör oluşumunu engeller
3.        Kanı temizler,
4.        Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar.
5.        Terletir ve İdrar söktürür.
6.        Kabızlığı giderir.
7.        Vücuda dinçlik verir.
AVOKADO
Doymamış yağ asidi B6 vitamini E vitamini Potasyum Glutathion  
(Persea americana) 1.        Kalp ve Kan dolaşımı için birebir.
2.        Kansere karşı koruyucu
3.        Glutathion süper bir hücre koruyucusudur, (en iyi antioksidanttı r)
4.        Hücrelerin yaşlanmasını geciktirir.
5.        Protein bakımından zengindir.
BEYAZ KIRMIZI LAHANA
C vitamini B vitamini Kalsiyum  
  1.        Bağışıklık sistemini güçlendirir
2.        Stres semptomlarıyla savaşır.
BEZELYE
Protein Magnezyum  
  1.        Kolesterol düzeyini düşürüyor
2.        Bağırsak kanser riskini azaltıyor.
BROKOLİ
Magnezyum A Vitamini C vitamini Potasyum  
  1.        Kansere karşı korur
2.        Kasları güçlendirir.
CEVİZ FISTIK FINDIK
B vitamini E vitamini Çinko Demir  
  1.        Sakinleştirir
2.        Uyumayı sağlar
3.        Stresi azaltır.
ÇİLEK
C vitamini Kalsiyum Potasyum  
  1.        Bağışıklık sistemini güçlendirir
2.        Metabolizmayı harekete geçirir.
DANA ETİ
Demir Protein Potasyum  
  1.        Soğuk algınlığı
2.        Öksürük
3.        Gribe karşı iyileştirici
DENİZ BİTKİLERİ
Omega3 yağ asidi Pantothenik asit  
  1.        Kolesterol düzeyini düşürür
2.        Kalp krizi riskini azaltır.
DOMATES
Likopen Folikasit Tyrosin  
  1.        Likopen kansere karşı korur
2.        Folikasit hücre yapımını uyarır.
3.        Karaciğer hastalıklarına iyi gelir.
ELMA
Pektin Bioflanovoid C vitamini  
  1.        Kolesterol düzeyini düşürür
2.        Bağışıklık sistemini güçlendirir.
ENGİNAR
Cynarin B vitamini C vitamini  
  1.        Kan şekerine ve kalbi iyi gelir.
2.        Cynarin Karaciğer ve Safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlar.
ERİK
Potasyum Demir B vitamini  
  1.        Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar enerji verir.
ESMER BUĞDAY
Lysin Lezithin  
  1.        Beyni ve sinirleri besler
2.        Öğrenmeyi güçlendirir.
FASULYE
Demir Kalsiyum B vitamini C vitamini Protein  
  1.        Kan ve hücre yapımına yardımcı oluyor.
FRENK ÜZÜMÜ
C vitamini Niasin Kalsiyum  
  1.        Sinir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.
GREYFURT
Folikasit C vitamini  
  1.        Kan basıncını azaltır
2.        Kan yapımını artırır.
HAVUÇ
A Vitamini Selenyum  
  1.        Sperm üretimini sağlıyor
2.        Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor.
ISPANAK
A Vitamini Folikasit Magnezyum E vitamini Manganez  
  1.        Sinirleri güçlendiriyor.
2.        Özellikle hamilelikte tavsiye ediliyor.
KABA ÖĞÜTÜLMÜŞ BUĞDAY
B vitamini Demir Magnezyum  
  1.        Bacak kaslarındaki krampları yok ediyor.
2.        Uyku süresini azaltıyor.
KABA ÖĞÜTÜLMÜŞ ÇAVDAR
Magnezyum Karbonhidrat B vitamini  
  1.        Enerji sağlıyor
2.        Stresi azaltıyor.
KAVUN
Magnezyum Potasyum Kalsiyum  
  1.        Vücuttaki su düzeyini ayarlıyor
2.        İdrar oluşumunu artırıyor.
KEFİR
Laktik Asit  
  1.        laktik asit bakterileri Bağırsak enfeksiyonuna
2.        Kabızlığa ve gaza iyi geliyor.
KEREVİZ
Potasyum Sodyum Kalsiyum Magnezyum  
  1.        Kabızlık
2.        Mide ve Bağırsak sorunlarına karşı etkili.
KIRILMAMIŞ PİRİNÇ
Protein Potasyum Kalsiyum Magnezyum  
  1.        Mide yanması
2.        Gaza karşı etkili.
3.        Vücuttaki fazla suyu atıyor.
KIRMIZI ÜZÜM
Phyto-östrojen Potasyum Kalsiyum  
  1.        Yüksek tansiyona karşı iyi geliyor
2.        Trombozları önlüyor
KİVİ
C vitamini Karotionid Flavonoid  
  1.        Zayıflatıyor
2.        Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
KUŞBURNU
Likopen C vitamini E vitamini Demir  
  1.        Soğuk algınlığı ve
2.        Gribe karşı önleyici etkiye sahip.
KÜMES HAYVANLARI
Protein Potasyum Magnezyum B vitamini Çinko  
  1.        Baş ağrısı sorununa karşı etkili
2.        Stresten arındırıyor.
LAHANA TURŞUSU
Laktik asit B12 vitamini  
  1.        Bakterileri ve Tümör oluşumunu önlüyor.
LİMON
C vitamini Glucarate  
  1.        Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
2.        Mide kanserini önlüyor.
MANGO
A Vitamini B vitamini Çinko  
  1.        Cinsel enerjiyi yükseltiyor
MANTAR
Sodyum Potasyum Kalsiyum Magnezyum  
  1.        Kasları güçlendiriyor
2.        Saç ve tırnakları besliyor.
MERCİMEK
Çinko Aminoasit  
  1.        Yorgunluğu gideriyor strese karşı etkili
MISIR
Çinko Magnezyum B vitamini  
  1.        Stresle savaşıyor
2.        Bağırsak kanserini önlüyor.
MUZ
Potasyum B6 vitamini Serotonin Magnezyum  
  1.        Rahatlatıyor
2.        Uyumaya yardımcı oluyor.
MÜRVER
Potasyum B1 vitamini C vitamini  
  1.        Terleten ve öksürüğü azaltan etkiye sahip.
2.        Kabızlığa iyi geliyor.
NAR
C vitamini Demir Potasyum Alkaloit Glikozit  
  1.        İçerdiği bazı maddeler sayesinde kolesterol ve şekeri de dengeler
2.        Kalp sağlığını korur, kalbi kuvvetlendirir,
3.        Kanser hücrelerinin de gelişmesini engeller,
4.        Yeşil çaya nazaran üç kat daha güçlü antioksidan etkiye sahiptir,
5.        Meyve kabuğu alkaloit, tanen ve glikozitler içerir.
6.        İshali keser, (şerit) bağırsak kurtlarını düşürür, Kanlı ishal de de kullanılır,
7.        İdrar söktürücü, Kan yapıcı, Enerji verici ve Tansiyon düşürücü özelliği
8.        Meyve kabuğu ekstresinin; güçlü virüs ve mikrop öldürme özelliği, cilt üzerindeki enfeksiyon ve yaraları iyileştirici özelliği vardır,
9.        Meyve kabuğu tanenlerinin antioksidan ve anti-tümör etkileri de bilinmektedir,
PAPAYA
Karotinoid Enzimler C vitamini  
  1.        Kalp hastalıklarını önlüyor
2.        Stresi azaltıyor
PATATES
Mineraller C vitamini Protein Potasyum  
  1.        Kansere karşı koruyucu
2.        Vücudu toksinlerden arındırıyor.
PEYNİR
Protein Sodyum Potasyum Kalsiyum  
  1.        Kemikleri güçlendiriyor
2.        Sinirleri koruyor.
PEYNİR SUYU
Sodyum Potasyum Kalsiyum Laktik asit  
  1.        Bakterileri Sindirim sistemi şikayetleri
2.        Mide yanmasına karşı iyi geliyor.
PIRASA
Allisin Çinko Manganez Selenyum  
  1.        Kan basıncını düşürüyor
2.        Kalbi ve damarları güçlendiriyor.
PORTAKAL
B vitamini C vitamini Potasyum Kalsiyum Selenyum  
  1.        Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlıyor.
RAVENT
Magnezyum Manganez Kalsiyum B vitamini  
  1.        Sağlıklı kemiklerin oluşumuna katkıda bulunuyor.
REZENE
C vitamini Uçucu yağlar Demir Potasyum Kalsiyum  
  1.        Öksürüğü önlüyor
2.        Vücuda oksijen alımını artırıyor.
RİNGA BALIĞI
Omega3 yağ asidi Sodyum Potasyum  
  1.        Damar sertliğini
2.        Yüksek tansiyonu önlüyor.
SARIMSAK
Quercetin Ajoene Allisin  
  1.        Kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
SHIITAKE MANTARI
Lentinan D vitamini  
(Letinus edodes) 1.        Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
2.        Kanser oluşumunu engelliyor.
3.        Kanı sulandırıcı,
4.        Kolesterol düşürücü,
5.        Tümör küçültücü,
6.        Cinsel gücü arttırıcı etkilere sahip.
7.        Lentinan maddesi Japonya'da anti kanserojen ilaç olarak tescil edilmiş.
SİYAH TURP
C vitamini Kalsiyum Potasyum Demir  
  1.        Bağışıklık sistemini
2.        Kan dolaşımını güçlendiriyor.
SOM BALIĞI
Omega3 yağ asidi D vitamini  
  1.        Kemikleri güçlendiriyor
2.        Meme kanseri riskini azaltıyor.
SOYA
Omega6 yağ asidi E vitamini Protein E vitamini  
  1.        Hücreleri koruyor
2.        Kanser riskini azaltıyor.
SÜT
Kalsiyum D Vitamini A Vitamini B2 vitamini  
  1.        Kemik oluşumunu teşvik ediyor
2.        Bağırsak kanserine karşı koruyor.
TOFU
Protein Potasyum Kalsiyum Magnezyum  
  1.        Metabolizmayı uyarıyor.
2.        Kemik yoğunluğu için önemli.
TON BALIĞI
Omega3 yağ asidi D vitamini Potasyum  
  1.        İyot Kolesterol düzeyini düşürüyor
2.        Sinir hücrelerini koruyor.
USKUMRU
Omega3 yağ asidi D Vitamini B6 Vitamini B12 vitamini  
  1.        İyot Kan basıncını düşürüyor
2.        Moral yükselten etkiye sahip
YEŞİL-KIRMIZI BİBER
Capsaicin A Vitamini C vitamini Çinko  
  1.        Baş ağrısı
2.        Migrene karşı koruyucu etkiye sahip
YOĞURT
Kalsiyum Riboflavin B12 vitamini  
  1.        Bağırsak kanserine karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Kış mevsiminin gelişiyle genelde evlerde geçen uzun kış gecelerinde ,gündüzleri ofislerde çalışma aralarında ,sıcak birşeyler tüketme ihtiyacı artış göstermekte...
Bu doğrultuda özellikle sağlığına düşkün olanlar bitki çaylarına yönelmekteler. Farklı bitkilerle hazırlanan bu içeceklerin herbirinin ,vücudumuza birçok fayda sağladığı herkes tarafından bilinmektedir.
Geçenlerde yüksek tansiyon problemi olduğunu bildiğim ve sürekli ilaç kullanan bir arkadaşımla telefonda görüşüyordum. Çay kahve içmek yerine daha sağlıklı olarak nitelendirdiği adaçayı bitkisinden hazırladığı çaydan günde 6-7 fincan tükettiğini dile getirince ,sağlıklı beslenme konusunda sürekli birşeyler okuduğumdan ,günde 2-3 fincandan fazla tüketilen adaçayının kanbasıncını ve tansiyonu yükseltici etkisinden söz ettim kendisine. Epeydir ilaç kullanmasına rağmen ,yaptığı ölçümlerde tansiyonunun yüksek çıkma sebebinin bu olabileceğini düşündük sonra… Şu an adaçayı içmeye ara verdi biraz ve durumu gözlemliyor.
.
Bu diyalog üzerine bende biraz araştırma yaparak ,araştırdıklarımı paylaşmayı düşündüm;
Genelde sürekli yararlarından söz edilen ve aslında bilinçsizce tüketilen bu şifalı çayları bir ilaç gibi düşünüp ,doz aşımında vücudumuza zararları olabilceğini göz ardı etmemeliyiz. Kontrolsüz olarak uzun süre ve yüksek miktarda tüketilen bu çaylar karaciğeri yıpratarak, enzimlerinin yükselmesine , kişinin bazı kan değerlerinde değişimlere ,hatta kronik rahatsızlığı olan veya sürekli ilaç kullanan kişilerde tedavinin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olabiliyormuş. Yaptığım araştırma sonucu uzmanların günde maksimum 3 fincan içilmesini uygun gördüğü bitki çaylarının doz aşımında ne gibi etkileri olabileceğine bir göz atalım isterseniz ;  
.
ADAÇAYI : Dozaşımında adaçayı bazı bünyelerde kan basıncını yükseltici etkiye sahip olduğu için tansiyonun yükselmesine sebep olabiliyor, rahim kaslarını uyardığı için, gebelik sürecinde kullanılması önerilmiyor ayrıca annelerin süt üretimini durdurabiliyor.
BİBERİYE :Dozaşımında biberiye çayı kan basıncını hafifçe yükseltebilir. Gebelik sürecinde kullanılması önerilmiyor.
SİNAMEKİ :Sürekli olarak 2 haftadan fazla  kullanıldığında vücuttaki potasyum azalabiliyor, potasyumun azalması kalp kaslarına olumsuz etki edebiliyor.

MELİSA : Melisa, tansiyon düşürücü bir etkiye sahip olduğundan doz aşımında tasiyonu düşük seyreden kişilere tavsiye edilmiyor. Ayrıca uyku verici özelliğinden ötürü sabah saatlerinde tüketilmesi önerilmiyor.
ZENCEFİL : Doz aşımında sürekli olarak tüketildiğinde tansiyonu yükseltici etkisi  olabiliyor.
REZENE:Doz aşımında karın kaslarında gerilme yapabiliyor ve özellikle regl zamanlarında kullanmak fazla kanamalara sebebiyet verebiliyor..Hamilelere önerilmiyor.
TARÇIN:Doz aşımında tansiyonu yükseltici etkisi olabiliyor.
MEYAN KÖKÜ : Doz aşımında böbrek üstü bezlerini uyararak tansiyonun yükselmesine neden olabileceğinden yüksek tansiyonu olanlara önerilmiyor.
KEKİK : Doz aşımında karaciğeri rahatsız edebiliyor, mide salgıları arttırıcı etkisi  nedeniyle ülser ve gastiriti olanlara olumsuz etki yapabiliyor. Ayrıca hamilelere ve guatr olanlara önerilmiyor.
NANE : Doz aşımında gastritli ve ülserli hastaları olumsuz etkileyebiliyor..Fazlası bulantı yapabiliyor.
MERCAN KÖŞK: Doz aşımında kan basıncını yükseltici etkisi nedeniyle, yüksek  tansiyondan şikayeti olanlara ve ayrıca gebelere önerilmiyor.

SARI KANTARON : Hafif depresyon tedavisinde tavsiye edilen ve rahatlatıcı özelliği olan sarı kantaron özellikle antidepresanlarla etkileşime girebiliyor ve birarada kullanılması önerilmiyor.
PAPATYA : Doz aşımında alerjik bünyelerde cilt döküntüsü yapabiliyor.Ayrıca bazı  papatya cinsleri zehirli olabildiğinden güvenilir yerlerden almak önem taşıyor.  
KUŞBURNU : Bitki çaylarının en masumu... Zararına rastlayamadım.
.Bunların dışında asıl en yaygın ve toplumumuzda en çok tüketilen çay ve kahve ile ilgili birşeyler yazmamak eksik olur...
SİYAH ÇAY : 1 bardak çay 50 mg kafein içeriyor. Uzmanlar günde 200-225 mg’dan  fazla kafein tüketimi önermiyorlar. Yani günde maksimum 2-3 fincan içmemiz önerilen çayın yararları içerdiği kafein nedeniyle bir hayli fazla...
Ama doz aşımında içilen çayın çarpıntı, göğüs anjini, sinir bozukluğu, baş ağrısı, sıkıntı, mide bulantısı, el titremesi ve uykusuzluğa neden olabileceği belirtiliyor.Şişmanlar, kalp, sinir, mide ve karaciğer hastaları, romatizması olanlar , böbreklerinde kum veya taş olanlar, yüksek tansiyondan yakınanların mümkün olduğu kadar az çay içmeleri öneriliyor. Ayrıca yemekten hemen sonra içilen çay, demir içeren besin tüketildiyse, yemekle birlikte alınan Demir mineralinin vücut tarafından kullanımını sınırlıyor. Çünkü çayda bulunan ‘tanen’, demir’le bağlanarak demir emilimini azaltıcı etki gösteriyor. Demir eksikliğinde anemi dediğimiz kansızlık hastalığı oluşabiliyor. Özellikle de eğer vejeteryansanız, demir içeren yiyeceklerle birlikte kesinlikle çay içmemeniz öneriliyor. Çayı yemekten en az 1 saat sonra tüketmemiz bu durumu ortadan kaldırıyor.  
.
KAHVE : Uzmanlar günde 200-225 mg’dan fazla kafein tüketimi önermemekteler. Bir fincan Türk kahvesi 60 mg , bir fincan filtre kahve 150-200 mg , Espresso 100 mg kafein içermekte. Doz aşımında kahve içerdiği kafein nedeniyle , kalbi daha hızlı çarpmaya zorluyor ve tansiyonun yükselmesinde neden olabiliyor ,uykusuzluğa yol açabiliyor. Ayrıca düşük riskini arttırdığından hamilelere önerilmiyor.
.
Makul dozlarda tüketildiğinde içimizi ısıtan ,keyif veren ,sohbetimizi koyulaştıran ,sağlığımıza destek niteliğindeki sıcak içecekleri bilinçli tüketmekte fayda var... Ne demiş atalarımız ; azı karar çoğu zarar...
Herkese keyifli ve sağlıklı günler dilerim.
.
Kaynak : Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi - İnternetİçeriğe dön